
Bastian E. Klunde
Rådgiver analyse, klima og bærekraft
FNs naturavtale ble signert 19. desember 2022 av 196 land. Avtalens mål er å utvikle ambisiøse globale lovverk og samle finansiering for å verne naturressurser og biologisk mangfold. Dette vil påvirke virksomheter over hele verden – blant annet i form av rapporteringskrav til selskaper som på ulike måter påvirker eller benytter seg av naturen.
Etter at den globale naturavtalen var et faktum, har statsledere begynt å omtale naturkrisen som likestilt med klimakrisen.
FNs naturtoppmøte ble i forkant omtalt som det viktigste toppmøtet siden Parisavtalen ble signert i 2015. Dialogen under toppmøtet har gått på bærekraftig bruk, rettferdig ressursfordeling og kostnadsfordeling, når gjenværende natur skal bevares og gjenopprettes.
Det har også vært fokus på konkrete handlingsplaner og rammeverk for å måle naturtap.
Les også: Hva er Scope 1, 2 og 3?
Naturavtalen består av til sammen 23 mål.
Noe av det viktigste er målet om 30 prosent vern av naturområder, både på land og til vanns, innen 2030, samt målet om å gjenopprette 30 prosent av ødelagte økosystemer. Det er også satt som mål å takle klimaendringer gjennom naturbaserte løsninger.
Forventningene til avtalen her hjemme i Norge er blandet. Flere har påpekt paradokset ved at Norge stiller ambisiøse krav internasjonalt, samtidig som vi kun verner 17 % av eget landareal og 1 % av eget havareal.
På spørsmål om hva som vil skje her hjemme henviser klima- og miljøminister Espen Barth Eide til utredning av naturrisiko og nasjonalt naturregnskap. Den globale naturavtalen slår også fast at næringslivet må omstilles i tråd med målene i avtalen.
Kravene til næringslivet er enda ikke ferdig utformet, men det vil bli obligatorisk for virksomheter å rapportere på deres rolle i naturen.
EU viser vei gjennom taksonomien og bærekraftsrapporteringsdirektivet.
Flere av våre rådgivere har ekspertise på FNs naturavtale og hvilke konsekvenser dette vil få både nasjonalt og internasjonalt. Ikke nøl med å ta kontakt ved eventuelle spørsmål.
Vil du holde deg oppdatert? Følg oss gjerne på Linkedin, Facebook eller Instagram!
Rådgiver analyse, klima og bærekraft
Seniorrådgiver natur- og klimarisiko, ansvarlig næringsliv og omstilling